Цікаві досліди.

ПЛАНЕТАРІЙ У КОРОБЦІ
Що приготувати для досліду:
  • коробку з-під взуття;
  • ножиці;
  • ліхтарик;
  • чорний папір;
  • шпильку. 
Що робити?
     Виріж квадратний отвір на одній з менших бічних сторін коробки.  У протилежній стінці коробки виріж невеликий круглий отвір, щоб можна було вставити ліхтарик.  Закрий квадратний отвір чорним папером. За допомогою шпильки пророби в папері 7—8 дірочок.  Постав коробку боком, закритим чорним папе­ром, на деякій віддалі від стіни, яка має бути світлою і без візерунків.  Погаси в кімнаті світло й увімкни ліхтарик. Рухай коробку, щоб на стіні стало чітко видно світлові точки. Якщо їх видно погано, спробуй збільшити отвори в чорному папері.  

Що повинно вийти?
    На стіні видно збільшене зображення дірочок, пророблених у чорному папері. 
Чому?
   Світло від ліхтарика проходить крізь дірочки в чорному папері І йде далі, поки не потрапить на стіну, на якій ми бачимо світлові плями, більші ніж діроч­ки. Щоб показати нічне небо в планетарії, викорис­товують кулю, в якій пророблені дірочки, що відпо­відають окремим зіркам і сузір'ям. Яскрава лампа усередині кулі проектує зображення цих зірок на круглу стелю, що слугує небом. Коли куля обертаєть­ся, стає видно різні групи зірок. А оскільки Земля обертається і навколо Сонця, то в різну пору року на небі видно різні зірки.



ЯК РУХАЮТЬСЯ СПІРАЛЬНІ ГАЛАКТИКИ
Що приготувати для досліду: 
  • літрову банку;
  • конфетті чи аркуш паперу і діркопробивач;
  • олівець чи соло­ мину для коктейлів.
Що робити?
    Наповни банку во­дою на три чверті об'єму. Якщо в тебе немає конфетті, за допомо­гою діркопробивача виріж якомога більше кружечків з аркуша паперу. Висип конфетті у воду. Олівцем чи соло­миною для коктейлів розмішуй воду, робля­чи колові рухи. Спостерігай рух води зверху і збоку.
Що має вийти?
    Паперові кружечки обертаються, утворюючи спіраль ближче до центру банки. 
Чому?
     Папір, який обертається у воді, поводиться подібно до того, як відбувається рух і ущільнен­ня речовини в зоряній спіральній галактиці. У центрі галактики зірок більше, вони утворюють щільне кулясте скупчення масивних зірок, що становлять ядро галактики. При спостереженні за галактикою на віддалі «зверху» вона виглядає як велетенська спіраль з «гілками», що відходять з ядра.
    У Місцевій групі у всіх спіральних галактик «гілки» закручені в один бік. Твій дослід, якщо він у тебе вийшов, це підтверджує. Але це зовсім не означає, що в банці з водою й у космосі діють ті самі закони. У Метагалактиці відкриті спіральні галактики, в який «гілки» закручені в різні боки! І ніхто поки-що не знає, які сили створюють таке дивне обертання. Це — загадки для майбутніх уче­них. 
    Спостерігачеві з Землі Чумацький Шлях здаєть­ся витягнутою через усе небо зоряною хмарою. Жи­телі інших галактик — Магелланових хмар, наприк­лад, бачать Чумацький шлях ось так: 
 

    Якщо в тебе була колись щаслива можливість провести ніч під відкритим небом (у туристському поході, наприклад), а небо було ясним, темним і зоряним, ти міг помітити, що зоряне небо ніби обер­тається над тобою.


  
ЧОМУ ЗІРКИ ВИДНО ТІЛЬКИ ВНОЧІ?
Що приготувати для досліду:
  • діркопробивач;
  • картонку розміром з листівку;
  • білий конверт; 
  • ліхтарик. 
 
Що робити?    
    Пробий діркоп­робивачем у кар­тонці кілька от­ворів. Вклади картон­ку в конверт. Знаходячись у добре освітленій кімнаті, візьми в одну руку конверт із картонкою, а в іншу — ліхтарик. Увімкни ліхта­рик І з відстані приблизно 5 сан­тиметрів посвіти ним на ближчий до тебе бік конверта, а потім на інший бік. 
Що повинно вийти?     
    Дірок у картонці не видно через конверт, коли ти світиш ліхтариком на ближчий до тебе бік конверта, але вони стають добре помітними, коли світло від ліхтаря спрямоване з іншого боку конверта прямо на тебе.  
Чому?
     В освітленій кімнаті світло проходить крізь дірочки в картонці незалежно від того, де знахо­диться увімкнений ліхтарик, але видно їх стає тільки тоді, коли дірки, завдяки світлу, що прохо­дить крізь них, починають виділятися на темнішо­му тлі. З зірками відбувається те саме. Удень вони світять теж, але небо стає настільки яскравим че­рез сонячне світло, що світло зірок затьмарюється. Найкраще дивитися на зірки в безмісячні ночі і подалі від міських вогнів.
ЧОМУ В КОСМОСІ ТЕМНО?   
Що приготувати для досліду:
  • ліхтарик;
  • стіл;
  • лінійку. 
Що робити? 
   Поклади ліхтарик на край столу. Затемни кімна­ту, залишивши увімкненим тільки ліхтар. Поглянь на промінь світла і спробуй простежити за ним. Піднеси руку на відстань приблизно 1 лінійка  від ліхтаря.  
Що повинно вийти? 
     На твоїй руці з'являється круг світла, але між ліхтарем і твоєю рукою світла або зовсім не видно, або майже не видно. 
Чому? 
    Твоя рука відбила світло, і ти його побачив. Не зважаючи на те, що сонячне світло постійно прони­зує космос, там темно. Це відбувається тому, що в космосі немає нічого, що могло б відбивати світло. Світло видно тільки тоді, коли воно відіб'ється від якогось предмета і потрапить у наші очі.

Комментариев нет:

Отправить комментарий